Borówka amerykańska

Zdrowie w każdej jagodzie: dlaczego borówka amerykańska powinna zagościć na Twoim stole?

Borówki amerykańskie - te niepozorne, ale potężne superowoce zmieniły definicję zdrowej przekąski. Dlaczego? Bo to małe jagody są prawdziwymi bombami antyoksydacyjnymi! Wzmocnienie odporności, popraw czytaj więcej »

poziomki

Poziomki w ogrodzie - smak dzieciństwa

Poziomki, te malutkie, soczyste owoce o niezapomnianym smaku i aromacie, są symbolem beztroskiego dzieciństwa dla wielu z nas. Dziś coraz częściej wracają do łask, zdobiąc przydomowe ogrody i tarasy. czytaj więcej »

borówki

Borówka amerykańska - właściwości lecznicze i niezrównane źródło witamin

Borówka amerykańska - właściwości lecznicze i niezrównane źródło witamin Owoce amerykańskiej cieszą się popularnością zarówno pod kątem walorów smakowych, jak również niezrównanych wartości odżywczy czytaj więcej »

jeżyny

Maliny i Jeżyny - najważniejsze informacje

Maliny i to krzewy, które są ze sobą bardzo blisko spokrewnione. Oba rodzaje są bardzo popularne i często pojawiają się na działkach i w ogrodach. Warto wiedzieć czym różnią się od siebie te owoce o czytaj więcej »

 

Maliny i Jeżyny - najważniejsze informacje

Maliny i Https://www.podkarpackiesady.pl/25-maliny-i-jezyny jeżyny to krzewy, które są ze sobą bardzo blisko spokrewnione. Oba rodzaje są bardzo popularne i często pojawiają się na działkach i w ogrodach. Warto wiedzieć czym różnią się od siebie te owoce oraz o czym pamiętać podczas ich uprawy.

Maliny - uprawa

Zarówno maliny jak i jeżyny to rośliny, które mają stosunkowo małe wymagania jeśli chodzi o uprawę. Mimo wielu podobnych cech różnią się one jednak od siebie w kilku kwestiach.

Krzak maliny najlepiej posadzić w półcieniu. Z pewnością będą się dobrze rozwijały, a ponadto ich owoce znacznie zyskają na smaku. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór lekko kwaśnej gleby z próchnicą. W żadnym wypadku nie powinno się ich sadzić na piasku. Bardzo dobrze na rozwój malin działa ściółkowanie. W tym celu warto wykorzystać np. liście dębowe, iglicę czy trociny. Ściółkowanie pozwala także na zahamowaniu wzrostu chwastów, które są trudne do opanowania.

Sadzonki malin należy także chronić przed szkodliwym działaniem różnych szkodników. W tym celu należy je opryskać właściwymi preparatami jeszcze przed okresem kwitnięcia.

Jeżyny - uprawa

Jeżyny to krzewy, które charakteryzują się długimi pędami, które dla odpowiedniego wzrostu potrzebują podpór. Należy je sadzić w słonecznym stanowisku w wilgotnej glebie. Dzięki temu owoce są bardziej soczyste i mają większe rozmiary. Warto zaznaczyć, że jeżyna nie jest tak wrażliwa na suszę jak sadzonki maliny, jednak także warto je ściółkować np. korą. Dzięki temu owoce będą soczyste i bardzo smaczne.

Bardzo ważną kwestią podczas uprawy jeżyn jest coroczne cięcie. Młode sadzonki powinno się skracać do wysokości około 1,5 metra. Warto podcinać je latem, aby skutecznie pobudzać je do wzrostu. W kolejnych latach należy podcinać pędy, które zagęszczają krzew.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Maliny i jeżyny należy sadzić wczesną wiosną albo bardzo późną jesienią. Jesienią trzeba jednak pamiętać o obsypaniu sadzonek kopczykiem ziemi, aby skutecznie ochronić system korzeniowy przed mrozem.

Krzewy umieszcza się w płytkiej glebie, a następnie podlać i dokładnie ubić glebę dookoła. Jak wspomniano wcześniej, młode sadzonki należy odpowiednio przyciąć. Wszystko to pozwala na łatwe ukorzenienie i szybszy wzrost.

Maliny wykorzystywane są do dekorowania deserów, a także robienia soków i innych przetworów. Jeżyny z kolei wykorzystuje się w kuchni do różnych ciast i innych dań. Jedne i drugie owoce z powodzeniem można zjadać prosto z krzaczka. Warto zasadzić je w ogrodach, w których przebywają małe dzieci. Mogą one pełnić rolę zdrowych przekąsek.

W sklepie dostępne są sadzonki najbardziej popularnych i najsmaczniejszych odmian malin i jeżyn. Cena maliny jest bardzo atrakcyjna i własny krzaczek można zakupić już za kilkanaście złotych. Ciekawym rozwiązaniem jest malina Goodasgold, a także malinotruskawka. Warto zapoznać się z ofertą i zakupić wybrane krzaczki do swojego ogrodu. Zarówno maliny jak i jeżyny warto kupić w większej ilości.